Uncategorized

KİRALIK LİSE CÜBBE VE KEPLERİ

KİRALIK LİSE CÜBBE VE KEPLERİ

Bir çok kişinin ağzından duyarsınız “En güzel yıllar lise yıllarıydı. Diye. Bunu dile getirenlerin aklında kurulan dostlukların veya iyi geçen derslerin resimleri belirir. Aslında lise dönemi ergenliğin başladığı döneme denk gelir ve öğrencilerin en çalkantılı dönemidir. Ama kimisinin ergenliği iyi geçmiştir, kimininki kötü. Öğrenciler iyi ile kötünün ayırdına varmaya çalışır. Bazen başarılı olunur, bazen ise yeniden denemek gerekir. Kızgınlıklar, kırgınlıklar, gözyaşları; mutluluklar, eğlenceler, çığlıklar ve kahkahalar…

Hayatın doğru ve yanlışları ile yüzleşilir. Sorumluluklar daha fazla biner sırta. Başınızı ellerinizin arasına alırsınız düşünürsünüz kara kara: Girdiğiniz çıkmazı çıkabileceğiniz hale getirmenin yollarını ararsınız. Aşık olursunuz belki ya da size aşık olur biri. Yani karmaşık duyguların girdabına takılmış sürüklenirsiniz oradan oraya.

Aklınız inkar eder sizi. Der ki “Sen kimsin?”. Kendinizi tanımaya  çalışırsınız. Aklınız size oyun oynar. Olduğunuz kişiyi kabul etmezsiniz. Sürekli sorarsınız kendinize “Ben kimim? Diye. Cevabını bulamadıkça da kendinizi içten içe yersiniz. Derslerinize gereken önemi gösteremezsiniz. Bir yandan bunun için sinirlenirsiniz.

Tabii kendini her yönden geliştirmeyi başarabilmiş, bu dönemi en iyi şekilde geçirebilmek için kendine vakit ayırmayı ihmal etmeyenler de vardır. Kendilerine yatırım yapmayı severler, kendilerine değer verirler. Ergenlik döneminin mucizelerinden en güzel şekilde yararlanırlar.

Tüm bunlar olurken zamanın nasıl hızlı geçtiğinin farkında olamayabilirsiniz. Zaman su gibidir, sizi beklemez akar gider.

İlerleyen zaman mezuniyeti davet eder içeriye. O da seve seve adımını atar, karşınızda dikilir, onu kabul etmenizi bekler. Mezuniyet geldiyse hazırlık var demektir. Cübbe ve kepe ihtiyacınız vardır. Kiralasanız mı, satın mı alsanız? Tabii ki kiralık lise cübbe ve kepleri en doğrusu olacaktır.

Kiraladığınız yere önem verirseniz, isteklerinizin karşılığını alabileceksiniz. Mesele bir kep ve cübbe olabilir. Kiralamak mevzu bahis olunca sizinle gerçekten iletişimde olacak ve beklentilerinize en iyi karşılığı verebilecek olanı tercih etmeniz akıllıca olacaktır.

Eğitim hayatınızın on iki yılını tamamlamışsınızdır ve on sekiz yaşında reşit bir birey olmuşsunuzdur. Geriye dönüp baktığınızda anılarınız orada size gülümsüyor olacaktır. En kötüsü dahi olsa onları siz yaşamış oldunuz. Elinizdeki kepi havaya atıp sevinç çığlığı atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir